2016’nın ilk konserini Kadıköy’de verecek…

Klasik müzik deyince akla gelen ilk isimlerden olan İdil Biret, 2016 yılının ilk konserini Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda verecek.

Sayısız konser veren, Avrupa ve Amerika’nın önde gelen orkestralarıyla çalan ve aralarında Polonya ile Fransa hükümetinin Liyakat Nişanları’nın da olduğu birçok ödül alan İdil Biret, 4 Ocak Pazartesi günü Kadıköy Süreyya Operası’nın konuğu olacak. Saat 20.00’de başlayacak konserde Alman barok müzik bestecisi Johann Sebastian Bach’ın eserlerinden oluşan bir repertuvar sunacak olan sanatçı, programına dair şöyle konuştu:

“Küçüklüğümden beri Johann Sebastian Bach, benim için ‘müzik’ demekti. Bach’ın ‘Wohltemperierte Klavier’ (İyi Akortlanmış Piyano) adlı eserinin ilk cildindeki birinci ve ikinci prelüdleri evde annem hep çalardı. Mithat Fenmen ile 1946 yılında Ankara’daki evimizde ilk karşılaştığım gün, bu eserleri kulaktan dolma ona çalmıştım. Dersler başlayınca ise Mithat Amca ile çalışmak benim için zevk kaynağı oldu. Güçlü sezgileriyle benim gibi ufak bir çocuğu (o zaman beş yaşında bile değildim henüz) hiç sıkmadan, belli olmayan bir disiplinle çalıştırıyordu. Bazen mükafat olarak bana plaktan Bach’ın eserlerini dinletiyordu. Bunlardan en çok anımsadığım bir icra, Edwin Fischer’in Wohltemperierte Klavier’in II. defterinden 12. Prelüd ve Füg’ü olmuştu. 78’lik taş plağı bir dersten sonra dinlemiş ve bu esere hayran olmuştum. Eve dönünce de Prelüd’ü ezberden hemen çalabilmiş, fakat Füg’ün değişik seslerini kafamda duyduğum halde o zamanki tekniğimle piyanoda pek çıkaramamıştım. O Prelüd ve Füg, hocam Mithat Fenmen’in 100. doğum yılında ona ithaf ettiğim bu Bach konserinin programında yer alıyor.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Şehir Tiyatroları

Şehir Tiyatroları’nda bu hafta 17 oyun sergilenecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda bu hafta 17 oyun sahnelenecek. “Fehim Paşa Konağı”, “Saadet Hanım”, “Macbeth”, “Nora (Bir ...