2016’ya doğru “Yaşlı Bakımı”…

ABD’de yaşlı bakım servisleri ile ilgili pazar araştırması, pazar büyüklüğü, satışlar, talep tahminleri, pazar liderleri, şirket profilleri, endüstri trendleri her geçen gün daha fazla araştırılmaktadır.

ABD’deki yaşlı bakım servisi endüstrisi harcamalarının, 2016 yılına dek her yıl yüzde 5,2 büyüyerek 319 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Kalifiye bakım servisleri, en büyük segment olmayı sürdürürken; evde bakım ve yardımcı bakımı servisleri ise en hızlı gelişen segmentlerdir. Tıbbi destek gerektiren bakımlar, en fazla ödeme yapılan kaynak durumundadır ve sağlık giderleri yaşlı bakımında liderliği korumaktadır.

ARAŞTIRMALARDAKİ SÜREKLİLİK…

ABD’deki yaşlı bakımı konusundaki dikkat çekici giderler, birçok araştırmanın temelini oluşturmaktadır. ABD’de 249 milyar dolarlık yaşlı bakımı endüstrisi analiz edilmiştir.

2001, 2006 ve 2011 yıllarındaki talep verileri kullanılarak, 2016 ve 2021 yılları için bakımın cinsine (kalifiye bakımevleri, evde bakım servisleri, sosyal servisler, sürekli bakım emeklilik toplulukları, yardımcılı bakım imkanları), hizmet sağlayıcıya (kâr amacı olmayan veya kar amacı ile çalışan), ödeme kaynağına (tıbbi bakım gerektiren devletin ödediği, kişinin kendisinin ödediği, devletin ödediği bakım, özel sigorta) ve ABD’deki bölgelere göre değişimler ortaya konularak ve sosyal devlet anlayışı temel alınarak; ulusal yaşlı bakım politikalarındaki ihtiyaçlar ve yapılması gerekenler daha sağlıklı, planlı olarak gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ

[email protected]

 

sporvitrini

Hakkında Uzm.Dr. Sinan İbiş

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Adatıp Hastanesi

Anadolu Yakası’na yeni sağlık kompleksi; Özel Adatıp Hastanesi

Sağlık sektöründeki 20 yıllık başarılı geçmişini, Sakarya ve Doğu Marmara Bölgesi’nin ilk ve en büyük hastanesi unvanıyla taçlandıran ...