1935’ten Günümüze Camla Yazılan Tarih…

1

1935 yılında Atatürk’ün direktifleriyle ilk fabrikası Beykoz’da kurulan Şişecam’ın 76 yıllık serüvenini anlatan “1935’ten Günümüze Camla Yazılan Tarih” Sergisi, Türkiye İş Bankası Müzesi’nde cam tutkunlarını bekliyor.    

Türkiye’nin kalkınma ve sanayileşmesinde önemli bir payı bulunan cam sanayinin kuruluşundan bugüne kadarki serüveninin; cam objeler, filmler, fotoğraflar ve metinlerle gözler önüne serildiği “1935’ten Günümüze Camla Yazılan Tarih” Sergisi, bir neslin hafızasını tazelerken, yeni nesilleri de bilgilendiriyor.  

Sergide, Osmanlı cam koleksiyonu ve Şişecam’a ait antik cam koleksiyonu ile camın hammaddeleri olan kristal parçaları, kuvars, kum ve soda, günümüz el işçiliğinde kullanılan çeşitli aletler, sanayi üretiminde kullanılan kalıplar, cam fabrikasına ait bir maketin yanı sıra, fabrikanın “Bahardalı” gibi klasikleşen serileri, kavanoz, şişe ve bardak örnekleri yer alıyor.  

4

Sabır, ustalık ve emeğin adı: “Çeşm-i Bülbül”

Beykoz’daki fabrikanın kapanmasından sonra Denizli’de el işi tezgâhlarda üretime devam edilen “Çeşm-i Bülbül”ün bir kor parçasından başlayarak vazo, şekerlik, bardak olarak vücuda gelişi, özel bir köşede adım adım video eşliğinde ziyaretçilere sunuluyor. Yine burada “Çeşm-i Bülbül” yapımında kullanılan cam çubuklar, pipo, metal kalıplar ve çeşm-i bülbül tezgâhı sergileniyor.  

Prof. Dr. Önder Küçükerman’ın küratörlüğünde, el işi camcılık ve sanayi tipi camcılık olmak üzere iki ana eksende ele alınarak hazırlanan sergide; Paşabahçe Şişecam Fabrikası’nın Başbakan İsmet İnönü’nün katılımıyla düzenlenen temel atma töreninde kullanılan mala ve açılışa ait film ve fotoğraflar, serginin ilginç parçaları arasında yer alıyor.

Fabrika ortamının da yansıtılmaya çalışıldığı sergide, üretim alanlarında gerçekleştirilmiş güçlü ses kayıtları, izleyiciyi müze ortamından fabrikaların zor, dinamik, ama bir o kadar da büyülü dünyasına götürüyor. Sergide, yetişkinler ve farklı yaş gruplarından çocuklar için eğlenceli ve eğitici cam atölye çalışmaları da gerçekleştiriliyor. Çocuklara cam üretimi ve geri dönüşüm ile ilgili film gösterimi yapılıyor. Ayrıca tüm ziyaretçilere açık, etkileşimli bir animasyon sergide yer alıyor.

“1935’ten Günümüze Camla Yazılan Tarih” Sergisi, 29 Nisan 2012 tarihine kadar Pazartesi günü hariç her gün, İş Bankası Müzesi’nde ücretsiz olarak gezilebilir.

Türkiye İş Bankası Müzesi: Hobyar Mahallesi Bankacılar Caddesi No:2 Bahçekapı/Eminönü

Telefon: (0212) 511 13 31

2

3

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...