1905 Yelken Gönüllüleri, Tolga Pamir Söyleşisi’nde buluştu…

2

1905 Yelken Gönüllüleri Derneği ve Galatasaraylı dostlar, Tolga Pamir’in söyleşisi için biraraya geldiler. Geçtiğimiz aylarda 6,50 metre boyundaki “Yakamoz” adlı teknesi ile tek başına 4.163 deniz mili mesafeli “Mini Transat”ı tamamlayan ilk Türk yelkenci olan Tolga Ekrem Pamir’in anıları, büyük bir dikkatle izlendi.

21 Şubat akşamı Suadiye Oteli’nde gerçekleşen buluşma öncesindeki kokteylde, yelken gönüllüleri ve Galatasaraylı dostlar hem birbirlerini tanıma fırsatı buldular, hem de Tolga Pamir’in keyifli anlatımıyla başka bir dünyanın kapılarını aralamış oldular.

Tolga Pamir’in Atlantik Yolculuğu…

En büyük hayalini gerçekleştirmek uğruna Fransa’ya taşınan ve “Mini Transat”a katılabilmek için yıllarca bıkıp usanmadan önündeki engelleri teker teker aşan Tolga Ekrem Pamir, sonunda hayallerini gerçekleştirebildi. Fransa’nın La Rochelle Limanı ile Brezilya’nın Bahia Kenti arasındaki Mini Transat’ta gözü hedefinde, aklı da doğacak bebeğinde olan Pamir; Atlantik’in zorlu koşullarında, haberleşme olanağından da yoksun durumda kelimenin tam anlamı ile tek başına bir mücadele sergiledi.

Sonunda ise, 18 yarışçının terk etmek zorunda kaldığı bu yarışı tamamlamayı başardı. Bahia’ya vardığında o artık eski Tolga değildi. Pek çok şey yaşamış, müthiş bir deneyim kazanmıştı. Tolga Pamir, “Bilgi paylaştıkça değerlenir” felsefesinden yola çıkarak, kazanımlarını yelken gönüllülerine aktarmaya çalıştı.

Ayrıntılar için www.1905yelkengonulluleri.org websitesini ziyaret edebilirsiniz.

1

Suadiye Oteli’nin konferans salonunda gerçekleşen etkinlik öncesinde, bir de tanışma kokteyli verildi. Aralarında buluşmaya evsahipliği yapan Suadiye Oteli Genel Müdürü Murat Yumak’ın da bulunduğu katılımcılar, Kadıköy Life objektiflerine bu hatıra pozunu verdiler…

pamir

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ayşe Ekiz

Bizbize Fasıl’da Ayşe Ekiz rüzgârı

Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Ayşe Ekiz, geçtiğimiz hafta sonu Ataşehir Bizbize Fasıl’a konuk oldu. Mekanın müdavimlerinden gelen ...