1453 ve 1923’ün durumu vahim…

1453

Üsküdar sahilindeki 1453 ve 1923 Heykelleri’nin bakımsızlığı, Üsküdarlıların içini burkuyor. 2008 yılında heykeltıraş Faruk Akın tarafından yapılan heykellerin acil bakıma ihtiyacı var.

Üsküdar Belediyesi Çağdaş Heykeller Koleksiyonu’nun sahile diktiği heykeller, Boğaz’dan gelip geçen gemilere verdiği mesajla dikkat çekiyordu. 1923 Heykeli, son Türk devletinin kuruluşunun ilan edildiği tarihe vurgu yaparken; 1453 Heykeli, İstanbul şehrinin Türklerin eline geçtiği tarihi sembolize ediyordu.

İçerdiği mesajla ve konumları gereği çok önemli olan heykeller, bazı vatandaşların kötü muamelesine maruz kalıyor. Sanat bilincinin tam olarak bir türlü gelişmediği yurdumuzda, birçok heykel gibi bu heykellerimiz de “sanatsevmez” vatandaşlarımızın gazabına uğramaktan kaçamıyor.

Aklına geleni heykele yazmış…

Heykellerin üzerine çeşitli yazılar ve resimler işlenmiş durumda. Çelikten yapılmış olan heykellerin boyaları kazınarak, üzerlerine her türden yazı resmedilmiş. Heykellerin üzerine ismini yazan da olmuş, sevgilisinin adını yazan da… Kimisi hızını alamamış şiir yazmış, kimisi de aklına gelen herşeyi heykelin üzerine yazma gereği hissetmiş.

1923

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Üsküdar Belediyesi

Üsküdar Belediyesi’nden istihdam rekoru

İmza attığı projelerle Üsküdar’ı örnek gösterilen bir ilçeye dönüştüren Üsküdar Belediyesi, milli istihdam seferberliğiyle 10 bin kişiyi iş ...