“Ailemizin Çınarları”nın onur günü…

1

Çekmeköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Ailemizin Çınarları” projesinin ilk programı gerçekleştirildi. Çekmeköy’de doğup büyüyen ya da yarım yüzyıldan fazla bir zaman dilimini Çekmeköy’de geçiren 65 yaş ve üstü kişilerin anıları, Turgut Özal Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla genç kuşakla buluştu. 

Yaşlı çınarların hayat öykülerinin anlatıldığı belgesel, kitap ve kuşaklar arası buluşma gecelerinden oluşan proje kapsamında; 65 yaş üzerindeki tüm Çekmeköylüler’in, çocukluklarından itibaren tüm anıları kayıt altına alındı. Çekmeköy’ün olduğu kadar Türkiye’nin de yakın tarihinin anlatıldığı söyleşilerde, yaşlı çınarlar bilgi ve tecrübelerini gelecek nesillere aktarma fırsatı buldular. Kişisel fotoğraf arşivlerini de paylaşan yaşlı çınarlar, anlattıklarını görsel malzemelerle de destekleyerek, paha biçilmez bir mirasa imza attılar. 

Çekmeköylülerin yoğun ilgi gösterdiği programa; Çekmeköy Kaymakamı Mehmet Arslan, Belediye Başkanı Ahmet Poyraz ve Ak Parti İlçe Başkanı Şahmettin Yüksel de katıldı. “Ailemizin Çınarları” projesine çok büyük önem ve değer veren Başkan Ahmet Poyraz, konuşmasında hem duygulandı, hem de duygusal anlar yaşattı. 

“Yaşlılarımız bizim başımızın tacı, ailelerimizin sönmeyen ocağıdır” diyen Başkan Poyraz, bir ülkenin insanlarını ve geleneklerini ayakta tutan en önemli değerin, o ülkenin genç kuşağının yaşlılarına gösterdiği hürmet, vefa ve saygıda saklı olduğunu kaydetti. Başkan Poyraz, konuşmasını “Allah, atalarımız ve dedelerimiz olan yaşlılarımızı, yani evlerimizin direklerini başımızdan eksik etmesin. Onlara sağlıklı ve huzurlu bir ömür versin” diyerek tamamladı. 

Yapılan protokol konuşmalarını ardından, “Ailemizin Çınarları” projesinin ilk bölümünde yer alan 6 yaşlı Çekmeköylü’nün belgeselleri, sinevizyon gösterimiyle sinema perdesine yansıtıldı. Belgeselin gösterimi sırasında programa katılanların yüzünde kimi zaman tebessümler oluşsa da, hüzünlü anlar hakimdi. Yaşlıların birer hayat dersi niteliğindeki anılarını dinleyenlerin birçoğu, gözyaşlarına tutamadı. 

Program, belgesel gösteriminde yaşam öyküleri anlatılan 6 yaşlı Çekmeköylü’ye, Başkan Ahmet Poyraz tarafından hediye takdim edilmesiyle son buldu.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Şeffaf Mutfak

3. Şeffaf Mutfak Festivali’ne yoğun ilgi

Diversey ve Çekmeköy Belediyesi’nin işbirliğiyle bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Şeffaf Mutfak Güvenli Gıda Festivali, günden güne artan yoğun ...